środa, 12 października 2011

Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej

Zaniedbałam trochę bloga, ale książek w tym czasie nie odłożyłam na półkę. Z prawdziwą przyjemnością przeczytałam „Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra. Jak wynika z książki, politycy, żołnierze i wpływowe osobistości tamtych czasów miały równie bujne życie osobiste jak artyści. Nie brakowało zdrad, romansów, rozwodów, pojedynków i tajemnic. Nawet nasz bohater narodowy Józef Piłsudski miał na sumieniu wiele grzeszków i tajemnic. 

Wiele uśmiechu pojawiło się na mojej twarzy podczas lektury drugiego rozdziału o „Pierwszym ułanie Rzeczypospolitej”. Nie mógł być nim nikt inny jak Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Dziś mężczyźni już chyba nie potrafią bawić się z taką klasą i poczuciem humoru jak on. I choć hulaka z niego był ogromny, wobec kobiet zawsze zachowywał się jak dżentelmen.

Już po skończeniu książki, na jednym z portali przeczytałam o niej wiele negatywnych opinii. Internauci zarzucają Koprowi, że jego „dzieła” to po prostu kolaż fragmentów innych publikacji dotyczących dwudziestolecia. A sam autor nie pokusił się nawet o dokładne podanie przypisów. Może i mają rację, trudno jest mi to zweryfikować. Ale przyznam, że jeśli miałabym zebranych w książce informacji szukać rozsianych po innych wydawnictwach na pewno bym z tego zrezygnowała. Cieszę się, że najsmaczniejsze ciekawostki o osobistościach II RP zostały zebrane i zamieszczone w „Życiu prywatnym elit…”. To naprawdę ciekawa lektura. Polecam. 

W księgarniach są już „Wpływowe kobiety drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra. Już nie mogę się doczekać kiedy ta pozycja znajdzie się w mojej biblioteczce.

Dziś może trochę krótko, ale chyba muszę pisać swoje "recenzje" zaraz po zakończeniu czytania. Gdy zasiadam przed klawiaturą kilka tygodni po  lekturze świeżość wrażeń ulatuje.

6 komentarzy:

 1. No i przybyła mi kolejna książka na listy "chcę przeczytać", i to taka z kategorii "must read" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się z tym, że bardzo trudno jest pisać o książce przeczytanej jakiś czas temu - sama cierpię z tego powodu.

  A "Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej" uważam za bardzo interesującą lekturę. Może dlatego, że uwielbiam okres II RP :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj zaraz mi serduszko pęknie. Miałam sobie kupić książkę "Prywatne życie elit artystycznych". Tak długo się nosiłam z kupnem książki,a tu nic klops. Nie kupuje książek (bardzo rzadko), ponieważ mnie nie stać zwyczajnie:( I w tym miesiącu miałam mieć troszkę więcej pieniążków, i miałam przeznaczyć określoną kwotę na kilka książek w Matrasie (przecena 25%) i dziś się okazało, że tych pieniążków niet! I właśnie mielę tą przykrość i tak sobie wchodzę tu i tam. I traf chciał, że wchodzę i na dzień dobry natrafiam na książki z tej serii, a jeden klik w dół konkretnie na ten tytuł właśnie, który dziś miał być moją własnością. Echhh!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też tak mam, że im dłużej zwlekam z napisaniem recenzji, tym mniej pamiętam z książki. Ale zaraz po przeczytaniu też nie potrafię, bo mam za duży chaos w głowie ;).

  Książka wydaje się być ciekawa. Taki "Pudelek" historyczny ;).

  OdpowiedzUsuń
 5. Maya@ - Świetnie to określiłaś :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.